امروز : جمعه, 03 اسفند 1397

دانلود و آموزش نرم افزار GeoCalc برای تبدیل سیستم های مختصات

دانلود و آموزش نرم افزار GeoCalc برای تبدیل سیستم های مختصات

 

در چند ساله اخیر با معمول شدن استفاده از GPS و سیستم های مختصات جهانی، تبدیل مختصات بین این سیستم های مختصات نیز بخشی از زمان محاسبات را به خود اختصاص داده است. نرم افزارها و همینطور وب سایت های متفاوتی برای تبدیل سیستم های مختصات وجود دارند.

نرم افزاری که در این بخش برای دانلود قرار داده شده و معرفی می شود، نرم افزاری کم حجم، ساده ولی قدرتمند برای تبدیل سیستم های مختصات است. این نرم افزار مشخصات سیستم های مختصات متعددی را به صورت پیش فرض در بانک اطلاعات خود دارد و امکان اضافه نمودن سیستم مختصات جدید را نیز دارا می باشد.

این نرم افزار محصولی از شرکت راکورز می باشد. محصول اصلی این شرکت که در ایران نیز شناخته شده است نرم افزار فتوگرامتری PhotoMod می باشد.

برای نصب نرم افزار، ابتدا فایل که را از حالت فشرده خارج کرده و آن را نصب کنید. در اولین اجرای نرم افزار از شما مسیر بانک اطلاعات سیستم های مختصات خواسته می شود که به صورت پیش فرض مسیر نصب نرم افزار نمایش داده می شود. از مسیر نمایش داده شده باید شاخه international انتخاب شود.

سپس صفحه اصلی نرم افزار نمایش داده می شود (تصویر شماره 1)

 صفحه اصلی نرم افزار GeoCalc برای تبدیل سیستم های مختصات (GeoBook.ir)

تصویر شماره 1: صفحه اصلی نرم افزار GeoCalc

صفحه اصلی این نرم افزار از دو بخش مشابه تشکیل شده است. در هر یک از دو بخش در قسمت بالا بخشی به عنوان Reference System وجود دارد که در آن سیستم مختصات انتخاب شده و مشخصات آن نمایش داده می شود. برای انتخاب سیستم مختصات باید از بر روی Select در این بخش کلیک کرد. با کلیک کردن بر روی این گزینه صفحه ای مشابه تصویر شماره 2 نمایش داده می شود.

 انتخاب سیستم تصویر در نرم افزار Gocalc برای نقشه برداری (GeoBook.ir)

تصویر شماره 2: پنجره انتخاب سیستم مختصات

همانطور که اشاره شد غالب سیستم های مختصات رایج در این نرم افزار موجود می باشند که می توان گزینه مورد نظر را انتخاب و سپس آنرا تایید کرد.

در صورتی که نیازمند تعریف سیستم مختصات جدید باشیم، باید در صفحه انتخاب سیستم مختصات، روی گزینه New کلیک کرد. ابتدا نوع سیستم تصویر (کارتزین، ژئوسنتریک، طول و عرض جغرافیایی و ...) باید مشخص شود، پس از این مرحله صفحه ای نمایش داده می شود که در تصویر شماره 3 نمایش داده شده. در این پنجره نام، توضیحات، نوع دیتوم، واحد اندازه گیری طول، مرجع طول جغرافیای، مرجع ارتفاع و نوع مختصات باید مشخص شوند.

 تعریف سیستم مختصات جدید در نرم افزار Geo Calc در نقشه برداری (GeoBook.ir)

تصویر شماره 3: پنجره تعریف سیستم های مختصات جدید

حال برای تبدیل سیستم مختصات دوباره به صفحه اصلی (تصویر 1) باز می گردیم. در بخش Point باید نقاط را وارد کرد. می توان آنها را به صورت دستی به نرم افزار معرفی کرد و یا اینکه درصورتی که هدف تبدیل مختصات چندین نقطه باشد، می توان فایل حاوی مختصات ها را به نرم افزار معرفی کرد. این نرم افزار فایل های با پسوند txt را که در آن مختصات نقاط با فرمت CSV یا فایلی که فیلد ها با استفاده از کاما از هم جدا شده اند را قبول می کند. قابل ذکر است که نرم افزار این قابلیت را دارا می باشد که از فایل ها خروجه ای با فرمت CSV ارائه دهد. این فایل باید درارای 4 ستون شامل شماره، طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و ارتفاع باشد. خط زیر یک سطر از فایل حاوی چنین مختصاتی را نشان می دهد.

1, 35.699713, 51.338023, 1182

پس از وارد کردن مختصات نقاط و تعیین سیستم مختصات اولیه نقاط و همچنین تعریف سیستم مختصات خروجی، کافی است بر روی دکمه Calculate کلیک شود. مختصات محاسبه شده در بخش دیگر صفحه نمایش داده می شود. این مختصات با فرمت CSV قابل ذخیره سازی می باشند.

 

--دانلود نرم افزار GeoCalc - ( حجم: 7.29 مگابایت)

 

منبع: وبسایت شرکت راکورز

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

612578
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
508
671
3984
203701
15731
29951
612578
آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: جمعه، 03 اسفند 1397 - ساعت: 15:12:06

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2015-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: