امروز : سه شنبه, 28 اسفند 1397

محاسبه شاخص های و روابط بین باندی در بخش Band Math نرم افزار ENVI

:::

محاسبه شاخص های و روابط بین باندی در بخش Band Math نرم افزار ENVI

 

در پردازش داده های سنجش از دور، بسیار اتفاق می افتد که نیازمند اِعمال محاسباتی بر روی هر پیکسل تصویر به صورت جداگانه می باشیم. یکی از راه ها انتقال تصویر به نرم افزارهای محاسباتی مثل Matlab است که این کار مشکلات خاص خود را دارد. اغلب نرم افزارهای سنجش از دور بخشی برای اینجنین محاسباتی دارد. در نرم افزار ENVI نیز بخشی به نام Band Math موجود است که امکانات مناسبی را برای محاسبه روابط بین باندی و همچنین شاخص ها فراهم می کند. (شاخص ها روابط بین باندی هستند که برای بارز کردن ویژگی خاصی در تصویر به کار می روند و از جمله می توان به شاخص تفاضلی نرمال گیاه NDVI، شاخص تفاضلی نرمال شده برف NDSI، شاخص تفاضلی نرمال شده آب NDWI اشاره کرد.)

گزینه Band Math از منوی Basic Tools قابل دسترس است. تصویر شماره 1 این گزینه را نمایش می دهد.

 گزینه Band Math در نرم افزار ENVI - www.geobook.ir

تصویر 1) گزینه Band Math در نرم افزار ENVI

با کلیک بر روی این گزینه پنجره ای باز می شود که در شکل شماره 2 نمایش داده شده است. در بخش بالای این پنجره روابطی که قبلا مورد استفاده قرار گرفته اند نمایش داده می شود و در در بخش پایین (باکسی که با نام Enter an Expression مشخص شده است) می توان فرمول مورد نظر را وارد کرد.

 پنجره Band Math - (Geobook.ir)

تصویر 2) پنجره Band Math

در وارد کردن روابط ریاضی و یا شاخص های مورد نظر، از متغیر های با نام های b1، b2، b3، ..... به جای باند های مورد نظر استفاده می شود. یعنی اگر هدف جمع دو باند باشد می توان رابطه b1+b2 را وارد کرد. در مرحله بعد باند های مربوط به هر یک از متغیر ها (b1 یا b2 و غیره) به نرم افزار معرفی می شود. بعد از وارد کردن رابطه و یا شاخص مورد نظر با کلیک بر روی گزینه OK به مرحله بعد یعنی معرفی باند ها می رسیم. تصویر شماره 3 این پنجره را نمایش می دهد.

در این بخش روابط پیچیده را نیز می توان وارد کرد ولی اولویت انجام اپراتورها مانند سایر زبان های برنامه نویسی است مثلا برای محاسبه شاخص NDVI می توان از رابطه (b1-b2)/(b1+b2) استفاده کرد و در مرحله بعد باند مادون قرمز را به b1 و باند قرمز را به b2 تسبت داد.

در محاسبه شاخص های پیچیده تری مانند VCI باید مقدار ماکزیمم و یا مینیمم در بین چند باند محاسبه شود. در صورتی که هدف محاسبه ماکزیمم بین چند باند باشد می توان از رابطه b1>b2>b3b4 و در صورتی که هدف محاسبه مینیمم باشد، می توان از رابطه b1<b2<b3<b4 استفاده کرد. البته قابل ذکر است که اینجا رابطه برای 4 باند نوشته شده است که این مقدار قابل کم و اضافه کردن می باشد.

 پنجره معرفی باندهای معادل متغیر های استفاده شده (Geobook.ir)

تصویر 3) پنجره معرفی باندهای معادل متغیر های استفاده شده

در این پنجره باید مشخص کنیم که منظور از هر یک از متغیر های b استفاده شده در پنجره قبل، کدام باند تصویر می باشد. البته باید به خاطر داشته باشیم که انجام محاسبات در Band Math تنها بر روی تصاویر با ابعاد برابر قابل اجرا می باشد. این پنجره از دو بخش تشکیل شده است: Variable used in expression یا متغیر های به کار رفته در رابطه، در بالا و Available band list یا لیست باند های موجود (باز شده در نرم افزار) در پایین. حال برای مشخص کردن هر متغیر ابتدا باید در بخش بالا بر روی نام متغیر کلیک کرده و سپس در بخش پایین بر روی باند مورد نظر کلیک کرد. به عنوان مثال، اگر فرض کنیم که در منظورمان از b1 باند 6 تصویر Landsat باشد که قبل از ورود به گزینه Band Math در نرم افزار ENVI آنرا باز کرده ایم، همانطور که در تصویر شماره 3 نمایش داده شده است، ابتدا باید بر روی b1 در بالای صفحه کلیک کرده و سپس بر روی باند مربوطه (باند 6( در پایین صفجه کلیک کرد. بعد از اینکه به تمام متغیر ها، باندی نسبت داده شد، بخش پایین پنجره که برای مسیر ذخیره نتایج می باشد، فعال می شود. تصویر 4 این گزینه را نشان می دهد.

 مشخص کردن مسیر ذخیره نتایج (Geobook.ir)

تصویر 4) مشخص کردن مسیر ذخیره نتایج

در این بخش می توان مسیر ذخیره فایل خروجی را مشخص کرد و یا در صورتی که بر روی دکمه رادیویی Memory کلیک شود، نتایح در حافظه موقت ذخیره می شوند. با تایید این تظیمات، پنجره دیگری باز می شود و مجددا تایید آنها را درخواست می کند که با تایید مجدد آن، نتایج محاسبه می شود و در لیست باند های موجود نمایش داده می شود.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

647251
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
76
1978
4858
226363
29459
20945
647251
آی‌پی شما: 54.166.133.84
امروز: سه شنبه، 28 اسفند 1397 - ساعت: 00:12:22

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2015-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: