امروز : سه شنبه, 28 اسفند 1397

معرفی نرم افزار ENVI

:::

آشنایی با نرم افزار ENVI

 پیشرفت تکنولوژی در زمینه ابزارهای اخذ داده های سنجش از دور، حجم وسیعی از داده ها را با تنوع و گستره وسیعی از کاربردها، برای محققین و کاربران فراهم آورده است. همراه شدن پیشرفت تکنولوژی و نیز پیشرفت های علمی صورت گرفته در زمینه سنجش از دور، باعث پیچیده تر شدن و افزایش حجم پردازش ها گشته است. با توجه به این پیچیدگیها، استفاده از نرم افزارهای تخصصی در این زمینه، اجتناب ناپذیر است. نرم افزارهای متعددی در این زمینه ارائه شده اند که از آن جمله می توان به نرم افزارهای ERMapper، ERDAS، Idrisi، PCI Geomatica و ENVI اشاره کرد. هر کدام از این نرم افزارها، مزایای خاص خود را دارا می باشند. با توجه به گستردگی و قابلیت های جامع نرم افزار ENVI در اغلب جنبه های سنجش از دور، در ادامه به معرفی کلی این نرم افزار پرداخته می شود (تصویر 1).

 

تصویر 1) نرم افزار ENVI 4.5

 

این نرم افزار با داشتن قابلیت هایی مانند امکان اعمال تصحیحات به داده های خام سنجنده ها، کار با داده های رادار، اعمال تصحیحات اتمسفری، تهیه مدل ارتفاعی، انجام روش های پردازش تصویر و امکانات زمین مرجع کردن داده ها، کار با داده های اسپکترورادیومتری و تبدیلات باندی تعریف شده در آن، می تواند برای اجرای تمامی مراحل مربوط به یک پروژه سنجش از دور مورد استفاده قرار گیرد.

این نرم افزار در محیط برنامه نویسی IDL طراحی شده است. این محیط برنامه نویسی، محیط مناسبی برای پردازش و نمایش داده ها می باشد که از مهمترین ویژگی های آن می توان به سرعت بالای آن نسبت به سایر نرم افزارهای برنامه نویسی در این زمینه مانند Matlab اشاره کرد. به طبع سرعت بالای این محیط برنامه نویسی، نرم افزار ENVI نیز دارای سرعت پردازش بالایی می باشد که با توجه به حجم بالای داده های مورد پردازش (به عنوان نمونه حجم 400 مگابایت برای یک صحنه تصویر برداری) سرعت، نقش مهمی در پردازش های مربوط به داده های سنجش از دور دارد. در تصویر شماره 2، پنجره اولیه این برنامه که شامل منوهای نرم افزار می باشد، نمایش داده شده است. این نرم افزار توسط شرکت ITT Visual Information solution تولید و عرضه شده است و هم اکنون آخرین نسخه ارائه شده آن ورژن 5 می باشد

 

تصویر 2) برنامه ENVI

در منوی فایل، امکان وارد کردن داده های متفاوت با فرمت های متفاوت وجود دارد. این نرم افزار امکان وارد کردن تصاویر خام بسیاری از سنجنده های معمول را دارا می باشد و با مشخص کردن نام سنجنده و فرمت فایل موجود، با وجود متفاوت بودن استاندارد تهیه داده های خام در سنجنده های متفاوت، امکان استفاده از این داده ها، در نظر گرفته شده است.

هر تصویر خام در سنجش از دور، قبل از اینکه مورد استفاده قرار گیرد نیازمند برخی تصحیحات است. این تصحیحات به دو بخش طیفی و هندسی تقسیم بندی می شوند و شیوه و مقدار این تصحیحات به پارامترهای متعددی وابسته است و برای هر سنجنده مقادیر متفاوتی خواهد داشت. این نرم افزار قادر است این تصحیحات را برای سنجنده های معمول و فعال فعلی، محاسبه و اعمال کند. همچنین یکی از بخش های افزودنی نرم افزار، امکان تصحیح خطای اتمسفریک را با استفاده از نرم افزارهای FlAASH و MODTRAN فراهم می کند.

در بسیاری از پروژه های سنجش از دور، طبقه بندی نقشی اساسی ایفا می کند. نرم افزار ENVI علاوه بر پشتیبانی از تمامی روش های معمول در طبقه بندی نظارت شده و نظارت نشده، قابلیت اجرای روش های SVM و شبکه عصبی را نیز که از روش های غیر پارامتریک می باشند، دارا می باشد. یکی از امکانات این نرم افزار که در اغلب نرم افزارهای سنجش از دور نیز موجود است، پردازش های مربوط به هسیتوگرام و ترکیبات رنگی در این نرم افزار می باشد که طیف وسیعی از عملیات مورد نیاز را در دسترس قرار می دهد. همچنین امکان اعمال برخی شاخص های گیاهی پیش فرض بر روی تصاویر نیز وجود دارد.

تصویر 3) نمایی از نرم افزار بعد از گشودن یک تصویر

امروزه با افزایش تعداد باندهای تصویر برداری و رایج شدن تصاویر ابرطیفی، استفاده از اسپکترورادیومتر نیز رواج بیشتری یافته است. نرم افزار ENVI امکان استفاده از داده های اسپکترورادیو متر و کتابخانه های طیفی و در نهایت استفاده از آنها در پردازش های تصویر را فراهم می کند.

در صورتی که تصویر موجود، نیاز به زمین مرجع شدن داشته باشد، این ابزار، می توان از ابزارهای خاص این امر، در این نرم افزار استفاده کرد. یکی از قابلیت های این نرم افزار که برای سنجنده های با قابلیت تهیه تصاویر با همپوشانی، قابل اجراست، امکان استخراج مدل رقومی زمین می باشد. این نرم افزار امکان استفاده از RPCها و مدل های Rigorous را دارا می باشد.

یکی از قابلیت های مهم ENVI، امکان کار با داده های رادار می باشد. داده های خام رادار، نیازمند پردازش های پیچیده ای می باشند که این پردازش ها برای اغلب سنجنده های از این نوع، توسط نرم افزارهای خاص و اغلب در محیط لینوکس صورت می گیرد. در ENVI امکان وارد کردن تصاویر خام، و پردازش آنها با توجه به فایل هدر همراه آنها، وجود دارد.

به دلیل گستردگی این نرم افزار، امکان مروز جزئیات مواردی که در بالا به آنها اشاره شد تنها در یک مطلب وجود ندارد، لذا فقط به معرفی کلی برخی قابلیت های نرم افزار بسنده شده و در آینده به جزئیات آن پرداخته خواهد شد.

وبسایت نرم افزار :  http://www.exelisvis.com/ProductsServices/ENVIPlatform.aspx

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

647198
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
23
1978
4805
226363
29406
20945
647198
آی‌پی شما: 54.166.133.84
امروز: سه شنبه، 28 اسفند 1397 - ساعت: 00:12:04

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2015-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: