امروز : دوشنبه, 27 خرداد 1398

راهنمای دانلود تصاویر ماهواره ای از سایت GLCF

:::

راهنمای دانلود تصاویر ماهواره ای از سایت GLCF

 

سایت GLCF (Global Land Cover Facility) وبسایتی است که داده های ماهواره ای متفاوتی را برای درک بهتر سیستم محیطی جهانی فراهم می آورد. این سایت داده های ماهواره ای تصحیح شده و برخی محصولات حاصل از آنها را ارائه می دهد. تصاویر ارائه شده در این سایت به دلیل اعمال شدن تصحیحات و نیز سهولت دانلود، برای مطالعات سنجش از دور مناسب می باشند ولی مشکل تصاویر ارائه شده این است که تمام تصاویر یک سنجنده یعنی سری زمانی داده ها در این سایت موجود نمی باشد و تصاویر از هر منطقه در تاریخ خاصی ارئه شده است. در ادامه مراحل دانلود تصویر به صورت گام به گام شرح داده شده است.

برای دانلود تصویر ابتدا باید به آدرس سایت یعنی http://glcf.umd.edu/data مراجعه شود. تصویر شماره 1، صفحه اصلی وبسایت را نمایش می دهد.

دانلود تصاویر ماهواره ای - سایت GLCF (geobook.ir) 

تصویر 1) صفحه اصلی دانلود تصویر در سایت GLCF

همانطور که در تصویر مشاهده می شود در این سایت امکان دانلود داده های سنجنده های ASTER، LandSat، MODIS، Ikonos، Quickbird، SRTM و Orbview وجود دارد علاوه بر داده های ماهواره ای موجود، محصولات مشخصی نیز از سنجنده های MODIS، Landsat و AVHRR وجود دارد. در این بخش می خواهیم روش دانلود داده ی خاصی از سنجنده Landsat را پی گیری کنیم. بعد از انتخاب سنجنده بر روی گزینه مربوطه کلیک می کنیم. در ادامه صفحه جدید که در تصویر شماره 2 نمایش داده شده است. در این صفحه روش دانلود باید مشخص شود. در صورتی که با روش نام گذاری و شماره سطر و ستون تصویر تهیه شده آشنا باشیم می توانیم از طریق FTP Server اقدام کنیم ولی در صورتی که نیازمند جستجو باشیم باید بر روی گزینه Download via Search and Preview Tool (ESDI) کلیک کنیم.

 روش دانلود تصویر (GeoBook.ir)

تصویر شماره 2) انتخاب روش دانلود تصویر Landsat

مجددا همانطور که در تصویر شماره 3 نمایش داده شده است، روش جستجوی تصاویر پرسیده می شود که می توان با استفاده از جستجو از طریق نقشه و یا جستجو از طریق سطر و ستون تصویر برداری، منطقه مورد نظر را مشخص کرد.

 انتخاب روش جستجوی تصویر ماهواره ای - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 3) انتخاب روش جستجوی منطقه

با کلیک بر روی گزینه Map Search صفحه ای مطابق تصویر شماره 4 نمایش داده می شود.

جستجوی تصاویر ماهواره ای - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 4) صفحه جستجو و تعیین نوع سنجنده و منطقه مورد نیاز در دانلود تصویر ماهواره ای

همانطور که در تصویر شماره 4 مشاهده می شود، با وجود اینکه قبلا نیز سنجنده مورد نظر انتخاب شده بود، در این صفحه نیز از بخش چپ صفحه می توان سنجنده مورد نظر را انتخاب کرد. با زوم کردن روی نقشه موجود در این صفحه می توان صحنه تصویر برداری (Scene) را مشخص کرد. البته برای انتخاب منطقه با کلیک بر روی Tab های موجود در بالای صفحه می توان به جای نقشه از سطر و ستون تصویر برداری، طول و عرض حغرافیایی، نام جغرافیایی نیز استفاده کرد. در بخش زیرین نقشه نیز می توان دوره زمانی جستجوی تصویر را مشخص کرد. قابل ذکر است که همانطور که قبلا نیز گفته شد، به دلیل محدود بودن بازه تاریخی تصاویر، در صورت مشخص کردن بازه زمانی کوتاه ممکن است تصویر خاصی به عنوان نتجه نمایش داده نشود. در نوار گزینه های مشکی رنگ زیر نقشه، تعداد تصاویر همخوان با گزینه های جستجو نمایش داده می شود. در تصویر 4 پیغام 5 image (s) in selection نمایش داده شده است که بیان کننده این است که در منطقه مورد نظر 5 تصویر وجود دارد. برای دانلود تصویر باید بر روی گزینه Preview And Download که در زیر نقشه آورده شده است کلیک کرد. تصویر شماره 5 صفحه جدید نمایش داده شده را نشان می دهد.

 نمایش نتایج تصاویر ماهواره ای یافت شده - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 5) نمایش و دانلود داده های ماهواره ای جستجو شده

همانطور که در تصویر شماره 5 قابل مشاهده شده است، همه 5 تصویر مطابق با شرایط جستجو، در 5 سطر نمایش داده شده و اطلاعات مربوط به هر تصویر شامل تاریخ برداشت، سطر و ستون، سنجنده، تهیه کننده، ویژگیها، فرمت داده و منطقه تصویر را نشان می دهد. با کلیک بر روی هر یک از این تصاویر می توان پیش نمایش آنرا در قسمت بالای صفحه مشاهده کرد. برای دانلود هر یک نیز می توان بعد از کلیک بر روی آن بر روی دانلود کلیک کرد. با کلیک بر روی این گزینه صفحه ای مشابه تصویر شماره 6 نمایش داده می شود.

 دانلود تصاویر ماهواره ای یافت شده - GLCF - (Geobook.ir)

تصویر شماره 6) دانلود تصویر ماهواره ای انتخاب شده

در صفحه باز شده مشاهده می شود که هر باند به صورت جداگانه و به صورت فشرده برای دانلود قرار داده شده است که با کلیک بر روی هر گزینه، دانلود آغاز می شود.

در صورتی که هدف ساخت یک تصویر شامل همه باندها باشد، بعد از دانلود می توان از نرم افزارهای سنجش از دور مانند گزینه Layer Stack در نرم اقزار ENVI استفاده کرد.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

439584
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
873
902
1775
28690
31509
8076
439584
آی‌پی شما: 52.204.98.217
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398 - ساعت: 07:03:18

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2019-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: