امروز : دوشنبه, 27 خرداد 1398

سيستمهاي اتوماتيک تعيين موقعيت خودرو(AVLS)-بخش اول

سيستم رديابي و ناوبري متحرک ها ترکيبي از سخت افزارها و نرم افزارهاي خاص مي باشد که با استفاده از فن آوري هاي تعيين موقعيت و با تکيه بر زير ساخت  GIS، امکان رديابي همزمان و غيرهمزمان متحرک ها را با هدف اطلاع يافتن از موقعيت آنها و امکان پذير ساختن مديريت بهينه آنان فراهم مي سازد. با راه اندازي اين سيستم، موقعيت خودروها از طريق يک مرکز عملياتي قابل تعيين مي باشد و مسئولين سيستم مي توانند در هر نقطه با برقراري  اتصال به مرکز، مکان و الگوي توزيع متحرک ها را بروي نقشه  مشاهده کرده و آخرين  اطلاعات حرکتي متحرک ها، نظير جهت حرکت، ميزان توقف، سرعت و مسافت طي شده را در اختيار داشته باشند. در شکل1 بخشهای تشکیل دهنده یک AVLS نشان داده شده است.

سيستم رديابي متحرک از بخش هاي نرم افزاري وسخت افزاري تشکيل شده است.  بخش نرم افزاري اين سيستم در مرکز نصب شده و شامل نمايشگر نقشه و مسير، سيستم  مديريت فراخواني متحرک ها و سيستم ناوبري مي باشد. بخش سخت افزاري سيستم يک سيستم ردياب مي باشد که بر روي متحرک ها و در مرکز نصب مي شود و با استفاده از يک بستر  انتقال اطلاعات، امکان تبادل اطلاعات و فرامين مابين  مرکز و متحرکها را فراهم مي سازد.

 اساس كار اين سامانه بر سه جزء اصلي استوار است كه عبارت‌اند از:

 -توانايي تعيين موقعيت مكاني وسيله نقليه

-توانايي ارتباط ميان وسيله‌ي نقليه و مركز كنترل

- توانايي ارسال موقعيت وسيله‌ي نقليه به مركز كنترل

شکل1. بخشهای مختلف یک AVLS

 

انواع سيستمهاي اتوماتيک تعيين موقعيت خودرو

بسته به کاربري مورد نياز در يک سازمان خاص، مي­توان از سيستمهاي آنلاين و آفلاين AVLS استفاده نمود که در ادامه به توضيح آنها پرداخته مي­شود.

 

1- سيستمهاي اتوماتيک آنلاين تعيين موقعيت خودرو

 

يك سيستم كاملا پيشرفته است كه براي نمايش همزمان موقعيت وسيله نقليه و ارسال اطلاعات حركت از جمله سرعت خودرو، مختصات جغرافيائي، ارتفاع، زمان و ... به دفتر مركزي، استفاده مي شود. با نصب اين تجهيزات روي خودروها و كامپيوتر دفتر مركزي، مديران قادر خواهند بود، در هر لحظه از موقعيت خودروها، آگاه شوند و به كمك نرم افزار مربوطه حركت خودرو را با دقت هاي مختلف بر روي نقشه هاي جهاني، كشوري، استاني و يا حتي محلي مشاهده نمايند. علاوه بر نمايش حركت خودرو، اطلاعات لحظه اي حركت خودرو نيز قابل دسترسي مي باشد. يكي از مهمترين توانمنديهاي سيستم AVL همزمان(On line)، امكان برقراري ارتباط دوطرفه بين مركز و خودرو مي باشد. به كمك اين سيستم مي توان براي كليه خودروهاي تحت پوشش پيام متني Text ارسال نمود و يا برعكس، هر يك از خودروها مي توانند پيام هايي از پيش تعيين شده را براي مركز ارسال نمايند. اين سامانه در حالت كلي شامل بخش هاي زير است:

  1. گيرنده اطلاعات مکاني متحرک
  2. مبدل اطلاعات مکاني
  3. فرستنده اطلاعات
  4. گيرنده اطلاعات در مرکز
  5. نرم افزار
  6. نقشه با مقياس و لايه هاي مناسب
  7. صفحه نمايش

اين بخشها در يك سامانه، بصورت كلي تعبيه شده است. در صورت استفاده از سامانه On line ،ادارات يا سازمانهاي استفاده كننده بايستي داراي بستر ارتباطي لازم جهت برقراري ارتباط ما بين مركز و خودرو باشند.

در حالت همراه بدون صفحه نمايش ،اطلاعات موقعيتي را پردازش کرده و پس از فشرده سازي و مدولاسيون به سيستم ارتباطي منتقل مي نمايد. اين دستگاه قابل نصب برروي انواع بي سيم و فرستنده هاي راديويي ازقبيل VHF، UHF، FM، AM و همچنين ترمينال هاي تلفن ماهواره اي و تلفن همراه مي باشد.در حالت همراه با صفحه نمايش، يک صفحه نمايش LCD و کليدهايي نيز در خودرو تعبيه شده تا راننده بتواند پيام هاي از پيش تعيين شده اي، از قبيل کمک يا آلارم هاي ديگر را به مرکز ارسال نمايد. همچنين مي توان اطلاعاتي از قبيل نشاني محل را، از مرکز ،براي راننده به صورت پيام متني ارسال نمود.

شکل2. سیستمهای اتوماتیک انلاین تعیین موقعیت خودرو

2- سيستمهاي اتوماتيک آفلاين تعيين موقعيت خودرو

با نصب اين سامانه روي خودروها، كليه اطلاعات مربوط به مسيرهاي طي شده توسط خودرو، روي حافظه ذخيره شده و با مراجعت خودرو به دفتر مركزي، مي توان مسيرهاي طي شده، نقاط توقف، سرعت حركت، مسافت طي شده، خروج از مسير برنامه ريزي شده و ساير اطلاعات حركتي خودرو را بازسازي نمود و روي نقشه نمايش داد. اين سامانه در حالت كلي شامل بخش هاي زير مي باشد:

 1.گيرنده اطلاعات مکاني متحرک

2.مبدل اطلاعات مکاني

3. فرستنده اطلاعات

4.گيرنده اطلاعات در مرکز

5.نرم افزار

6.نقشه با مقياس و لايه هاي مناسب

7.صفحه نمايش

در سيستم Off Line دستگاه در يک قسمت از خودرو که لزوما  قابليت رويت آسمان براي دريافت امواج ماهواره را دارد، قرار داده مي شود . اين دستگاه اطلاعات مسير را ثبت و پس از بازگشت خودرو به مرکز اين اطلاعات به صورت فايل و نقشه روي کامپيوتر قرار مي گيرد.

پایان بخش اول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

439558
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
847
902
1749
28690
31483
8076
439558
آی‌پی شما: 52.204.98.217
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398 - ساعت: 07:03:34

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2019-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: