امروز : دوشنبه, 27 خرداد 1398

سیستمهای اطلاعات مکانی همراه (Mobile GIS)

سیستمهای اطلاعات مکانی  همراه (Mobile GIS)

 

همانطور که مي دانيم توسعه فن آوري سيستم هاي اطلاعات مکاني هميشه تحت تاثير توسعه کامپيوتر و نياز هاي جامعه به اطلاعات و خدمات مکاني بوده است. در حال حاضر فن آوري سخت افزاري کامپيوتر وارد يک دنياي جديد با ويژگي هاي خاصي شده است و در اين دنياي جديد گوشي هاي دستي هوشمندي وجود دارند که قابليت اتصال بي سيم به اينترنت را دارند و مورد توجه کاربران بسياري قرار گرفته اند. امروزه ما مردم زيادي را مي بينيم که بخشي از فعاليت هاي روزانه خود از قبيل نوشتن يادداشت، ارسال و دريافت ایمیلها و استفاده از خدمات و اطلاعات مکاني مثل خدمات مکان مبنا، خدمات ناوبري و سيستم هاي نظارتي را با تبلت ها، SmartPhone ها، تلفن های همراه  و... ها انجام مي دهند. پيشرفت هاي چشمگير در زمينه فن آوري کامپيوتر و نيازهاي جامعه منجر به تلفيق گوشي هاي دستي هوشمند، اينترنت بي سيم و سيستم هاي اطلاعات مکاني گرديده است.

شکل 1. سامانه اطلاعات مکانی همراه

سيستم اطلاعات مکاني را مي توان به طور خلاصه اين طور تعريف کرد که يک سيستم کامپيوتري است که براي جمع آوري، شبيه سازي، پردازش، جستجو، تجزيه و تحليل داده هاي مکاني استفاده مي شود. در سيستم هاي اطلاعات مکاني معمولا اشياء و روابط بين آنها غير قابل تغيير و نسبتا ثابت هستند در حالي که در مورد اشياي متحرک، سيستم شبيه سازي و محاسبات اين اشياي متحرک، سيستم هاي اطلاعات مکاني همراه ناميده مي شود.

همچنین در تعاریف،  موبایل GIS ترکیبی از نرم افزار GIS،  روشهای  تعیین موقعیت و ابزارهای موبایل است. در حقیقت تکنولوژی موبایل به ما اجازه ی استفاده از نقشه و داده ها را خارج از محیط سایت های کامپیوتری می دهد. موبایل GIS دو کاربرد عمده دارد :

الف.  مبتنی بر زمین (field_based GIS): که بر جمع آوری، به اشتراک گذاری، ارزیابی و بهنگام کردن داده های مکانی و توصیفی GIS، تمرکز دارد.

ب. سرویس های مبتنی بر موقعیت (LBS): که بر سرویس ها و توابعی که بر اساس مدیریت موقعیت کاربر انجام می شوند (مثل ناوبری، مسیریابی، پیدا کردن یک موقعیت خاص و دنبال کردن یک وسیله ی نقلیه )، تمرکز دارد.

در توسعه ی یک پروژه موبایل GIS پنج مؤلفه ی مهم وجود دارد که عبارتند از:

  • سخت افزار موبایل GIS
  • نرم افزار موبایل GIS
  • سیستم تعیین موقعیت
  • ارتباطات بی سیم  و سیمی
  • داده های مکانی (Geospatial)

شکل 2. بصورت شماتیک معماری و مؤلفه های موبایل GIS را نشان می دهد. معماری موبایل GIS یک معماری Server-Client است که شامل دو مؤلفه ی Client-side و Server-side  می باشد. در صورتی که محاسبات روی سرور انجام شود این معماری  از نوع    Thin Clientو Thick Server   است، ولی اگر محاسبات روی ابزار موبایل (client) انجام شود این معماری از نوع Thick Client و Thin Server خواهد بود.

شکل 2- مؤلفه های موبایل GIS

 

 

سخت افزارهای موبایل GIS

سخت افزار موبایل  در واقع همان ابزاری است که در اختیار مراجعه کننده قرار می گیرد و مسیر در آن نمایش داده می شود، که  شامل Smart phoneها، Pocket pcها، PDAها، لپ تاپ ها، tablet pcها، کامپیوترهای handheld، GeoXTها  و PNDها می شود.

نرم افزارهای موبایل GIS

نرم افزارهایی که در پروژه های موبایل GIS استفاده می شوند، یکسری مشخصات خاص را باید دارا باشند، از جمله اینکه قابلیت اجرا شدن در سیستم عامل های موبایل (ویندوز، لینوکس، سیمبین، ...) را داشته باشند، انواع داده های استاندارد صنعت را بخوانند، قابلیت تلفیق با  سیستم های تعیین موقعیت (GPS و ...) را داشته باشند، قابل انطباق (customize) باشند.

به دلیل اینکه از یک ابزار کوچک استفاده می شود، این نرم افزارها محدودیت هایی در نمایش، ویرایش کردن، زومینگ و ... دارند.

نرم افزارهای موبایل GIS  بطور کلی به سه دسته تقسیم می شوند :

الف. نرم افزارهای تجاری(Commercial) همچون ESRI ArcPAD + ArcIMS server ، Autodesk On Site View،Intergraph Intelliwhere ، Trimble TerraSync ، GPSDRIVE ، MapInfo MaoXMobile .

ب. نرم افزارهای متن باز(Open Source)همانند  UMN Mapserver، Mapbender، MapBuilder، CartoWeb ، ka-map، Geoserver ، GRASS Server ،  MapGuide Open Source ، OpenNav

ج. نرم افزارهای Home made که شخصا نوشته می شوند.

 

بسياري از شرکت ها و محققان سيستم هاي اطلاعت مکاني شروع به تحقيقات در اين زمينه نموده اند. به هر حال تلفيق سيستم هاي اطلاعات مکاني و اينترنت بي سيم تبديل به يک زمينه تحقيقاتي جديد در سيستم هاي اطلاعات مکاني شده است که سيستم هاي اطلاعات مکاني همراه ناميده مي شود. سيستم هاي اطلاعات مکاني همراه مي تواند به عنوان يک زيرشاخه تحقيقاتي در زمينه سيستم هاي اطلاعات مکاني تحت وب در نظر گرفته شود هر چند که سيستم هاي اطلاعات مکاني همراه ويژگي هاي خاص خود را دارد، از قبيل متحرک بودن کاربر، بي سيم بودن اينترنت و محدود بودن منابع سخت افزاري در طرف کاربر.

منبع: http://geoinfo.sdsu.edu

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

439566
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
855
902
1757
28690
31491
8076
439566
آی‌پی شما: 52.204.98.217
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398 - ساعت: 07:03:19

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2019-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: