امروز : جمعه, 03 اسفند 1397

کلیات خدمات مکان مبنا-LBS

خدمات مکان مبنا(Location Based Services-LBS)

دستگاههای تلفن همراه و  شبکه اینترنت تحولات عظیمی در ارتباطات و شیوه زندگی مردم ایجاد کرده اند. با افزایش تعداد تلفن های همراه این امکان به کاربران داده شده که در هر مکان و در مواقع مورد نیاز به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کنند. تعاریف مختلفی برای خدمات مکان مبنا ارائه شده است. بنا به تعریف، خدمات مکان مبنا  به خدماتی اتلاق میگردد که توسط دستگاههای همراه و از طریق شبکه همراه در دسترس بوده و توانائی استفاده از موقعیت دستگاههای همراه جهت ارائه خدمات را داشته باشد.  در تعریفی دیگر، خدمات مکان مبنا بصورت یک فراهم کننده خدمات اطلاعات بیسیم بوده که با بکارگیری اطلاعات مکانی در کاربریهای متحرک، خدمات کاربردی که موقعیت دستگاه همراه را استخراج کرده ارائه می دهد.

بر اساس این تعاریف، خدمات مکان مبنا بصورت اشتراکی از سه تکنولوژی اینترنت، سیستم  های اطلاعات مکانی و سیستمهای همراه تلقی می گردد. در شکل 1 موقعیت خدمات مکان مبنا نسبت به سه تکنولوژی مذکور آورده شده است. این خدمات از تکنولوژیهای ارتباطی و اطلاعاتی جدید مانند سیستمهای ارتباطی سیار، اینترنت و سیستمهای اطلاعات مکانی ایجاد شده اند.

                       

شکل 1. تکنولوژیهای تشکیل دهنده خدمات مکان مبنا[1]

 اجزاء خدمات مکان مبنا

خدمات مکان مبنا، به اجزای زیر ساختی مختلفی نیازمندند. در شکل 2 مهمترین مولفه های تشکیل دهنده این خدمات بهمراه ارتباط آنها با همدیگر نمایش داده شده است.

 

شکل 2.  اجزاء خدمات مکان مبنا[1]

بخش اول دستگاههای همراه می باشد که برای کاربر نقش تجهیزات تبادل اطلاعات را ایفا می کند. نتایج می تواند توسط تصاویر، صدا، متن و  غیره ارائه گردد. این دستگاهها می تواند در قالب تلفن های همراه، لپ تاپها و غیره بوده و معمولا دارای محدودیت هائی در زمینه شارژ باطری، اندازه صفحه نمایش، میزان پهنای باند دسترسی به شبکه های ارتباطی، سخت افزاری و نرم افزاری می باشند.

بخش دوم شبکه ارتباطی بوده که اطلاعات و خدمات درخواستی کاربر را از طریق پایانه دستگاه همراه به بخش بخش فراهم کننده خدمات ارسال نموده و سپس نتایج را از همین طریق به کاربر بر می گرداند. این شبکه ها دارای نسل های مختلفی بوده که هر کدام دارای قابلیت های متفاوتی می باشند. جهت پردازش و ارائه خدمات، تعیین نمودن موقعیت کاربر الزامی می باشد، از اینرو تعیین موقعیت کاربر از روشهای مختلفی مانند سیستم تعیین موقعیت جهانی، دکل های مخابراتی و غیره صورت می پذیرد که بخش سوم را در بر می گیرد.

بخش چهارم در برگیرنده فراهم آورنده خدمات می باشد که خدمات مختلفی را به کاربر ارائه می دهد. خدماتی نظیر مسیریابی و جستجوی اطلاعات خاص در رابطه با اماکن مورد علاقه کاربر وغیره در این بخش وجود دارند.

منبع:  کتاب  Location-Based Services نوشته  Voisard, J. S

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

612599
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
529
671
4005
203701
15752
29951
612599
آی‌پی شما: 107.23.176.162
امروز: جمعه، 03 اسفند 1397 - ساعت: 15:12:03

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2015-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: