امروز : دوشنبه, 27 خرداد 1398

GIS چیست؟

مفهوم GIS :

سیستم اطلاعات مکانی (GIS) بستری برای ذخیره، نگهداری، مدیریت و تجزیه وتحلیل اطلاعات مکانی می باشد و جهت کار همزمان با داده هایی که وابستگی مکانی و توصیفی دارند، طراحی شده است .

امروزه در اختیار داشتن داده های بهنگام و استخراج اطلاعات مورد نیاز از این داده ها دارای اهمیت وافری می باشد. در این رابطه سیستم های اطلاعات مکانی به عنوان ابزاری مهم در مدیریت داده های زمین مطرح می باشند که با فراهم ساختن امکان یکپارچه سازی داده های حاصل از منابع مختلف،امکان استخراج اطلاعات مورد نیاز وکشف ارتباطات پیچیده و نا پیدای ما بین پدیده های مختلف را فراهم می نمایند .

از دیدگاه فنی این سیستم ها با دو جنبه مختلف از داده ها سروکار دارند، مکان و توصیفات مربوطه. در نتیجه در اختیار داشتن داده های مکانی رقومی به عنوان پایه ای برای ورود به سیستم اطلاعات مکانی دارای اهمیت بسزایی میباشد. برای بهره گیری صحیح از قابلیتهای یک GIS، در درجه اول نیاز به درک صحیح از سیستم GIS و سپس ساختار اطلاعات در آن میباشد.جهت پیاده سازی یک سیستم GIS ، توجه به ماهیت و ساختار اطلاعات مکانی متشکله آن که رکن اساسی هر سیستم GIS را تشکیل داده و توانمندیها و پتانسیلهای آن را تعیین میکند، اجتناب ناپذیر است .

از قابلیتهای یک پایگاه اطلاعاتی ،مدیریت اطلاعات و قابلیت دستیابی به داده های مختلف آن بر حسب نیاز می باشد. در طراحی پایگاه اطلاعات سیستم GIS براساس تحلیل نیازهای انجام شده،ساختار داده ها به گونه ای باید طراحی گردد که ارتباط های منطقی بین داده ها حفظ شده و براساس آن بتوان سیتم مدیریت داده های موجود را پیاده سازی نمود. با توجه به استفاده از منابع متفاوت اطلاعاتی در تکمیل داده های بانک اطلاعاتی باید الگوریتم مدیریت داده ها با قابلیت بازیابی و دسترسی به رکوردها ولایه های اطلاعاتی سایر منابع اطلاعاتی بر حسب موقعیت مکانی ودر شرایط مورد نیاز کاربر، طراحی و در محیط نرم افزاری بستر GIS انتخاب و پیاده سازی گردد.

سیستم اطلاعات مکانی (GIS) یک سیستم کامپیوتر مبنا می باشد که به عنوان یک مجموعه متشکل از سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات مکانی، نیروی انسانی و مدلهای پردازش داده، به منظور تولید، ذخیره سازی، نمایش، بازیابی، پردازش، بهنگام رسانی و ... اطلاعات مکانی مربوط به عوارض و پدیده های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد .

به عبارت دیگر، GIS یک سیستم حامی تصمیم گیری است که به صورت وسیع در زمینه بهینه سازی فعالیتها و فرآیندهای مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. (متاسفانه در بسیاری از کشورهای در حال توسعه همچون کشور ما از این ابزار قوی بدرستی برای تصمیم گیری استفاده نمی شود و به تولید نقشه و گزارش اکتفا می شود) .

 عناصر اصلی تشکیل دهنده GIS:

جی آی اس بر روی هرمی با چهار طبقه زیربنایی ساخته شده است :

١- سازمان و نیروی انسانی : مهم ترین بخش تشکیل دهنده جی آی اس می باشد، زیرا سازمان و نیروی انسانی است که عملیات جی آی اس را کنترل می کند. سخت افزار و نرم افزارهای بسیار قوی جی آی اس بدون پشتیبانی کادر متبحر، به کارایی مناسب نخواهند رسید. برای اجرای موفق سیستم، سازماندهی نیروی متخصص و کارآمد که در جهت اجرا، بهینه نمودن و نهایتاً راهبری سیستم ها نقش های گوناگونی را ایفا می نمایند، الزامی است .

٢- سخت افزار(Hardware ) : امروزه شبکه های GIS شامل تعدادی سخت افزار می باشد که معرف مؤلفه سخت افزار یک سیستم اطلاعات مکانی میباشند. با توجه به مرحله ای که مطالعات در آن قرار دارد، کاربران می توانند از سخت افزارهای موجود در دسته بندی زیر استفاده نمایند :

* سخت افزارهای مرتبط با ورود اطلاعات( صفحه کلید، رقومی کننده (دیجیتایزرها)، اسکنر، و .....)

* سخت افزارهای مرتبط با مدیریت اطلاعات (سخت افزارهای جانبی رایانه ها مانند سخت افزارهای مرتبط با شبکه و ...)

* سخت افزارهای مرتبط با خروج نتایج (مانیتورها، چاپگرها، رسام ها، و ...(

٣- نرم افزار (Software) : به منظور استفاده بهتر از یک سیستم اطلاعات مکانی،استفاده از نرم افزارهای به روز وتوانمند ضروری است. نرم افزارهای GIS توابع و ابزارهای لازم را جهت ذخیره، پرس و جو، نمایش، تجزیه وتحلیل، ایجاد واصلاح داده ها فراهم می آورند. امروزه نرم افزارهای GIS روی پهنه وسیعی از سخت افزارها از سرورهای مرکزی گرفته تا کامپیوترهای رومیزی نصب و مورد استفاده قرار می گیرند. این نرم افزارها باید قابلیتهای متعددی را داشته باشند که مهمترین آنها عبارتند از :

  • ابزارهایی برای ورود، دستکاری و خروجی گرفتن از داده های مکانی
  • ابزارهای مدیریت پایگاههای اطلاعاتی
  • ابزارهایی برای پرس وجو، تجزیه و تحلیل و متصور سازی داده های مکانی
  • حاوی رابط های گرافیکی کاربران برای دستیابی آسانتر به ابزارها
  • ابزارهایی جهت تولید داده های اسنادی ومتنی

از معروفترین نرم افزارها می توان به « آرک جی آی اس »، «آرک اینفو»، «آرک ویو»، «مپ اینفو» اشاره نمود که دارای توابع عملیاتی متعدد در جهت تجزیه و تحلیل مساﺋل و محاسبات آماری هستند. هر یک از این نرم افزارها برای مطالعات خاصی برنامه ریزی شده ودارای محدودیت ها ومحاسن خاص خود میباشند.

٤- اطلاعات( Data) : بدون اطلاعات نه هدفی وجود دارد ونه پیشنهادی. تمرکز توجه روی اطلاعات است. در واقع اکثر فعالیت ها برای اطلاعات انجام می شود، زیرا اطلاعات قلب جی آی اس را تشکیل می دهد. کیفیت اطلاعات یکی از مهمترین موضوعات قابل توجه و اساسی می باشند. کیفیت اطلاعات در ارتباط مستقیم با دقت، صراحت، مبانی علمی، ترکیب اطلاعات و تحلیل و مدلسازی است قلب هرGIS پایگاههای اطلاعاتی آن است. در این اطلاعات به پرسش هایی از قبیل چه شکلی است؟ کجاست؟ و چگونه به دیگر اشکال مرتبط می شود، داده میشود. داده های مکانی و داده های جدولی وابسته می توانند توسط کاربر ایجاد شوند و یا از مؤسسات تجاری معتبر خریداری شوند .

 

نظرات  

+2 #1 فرحبخش 1392-06-13 08:00
با سلام لطفا درخصوص برنامه نویسی مطالبی را عنوان نمایید.
نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

439552
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
841
902
1743
28690
31477
8076
439552
آی‌پی شما: 52.204.98.217
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398 - ساعت: 07:03:02

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2019-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: