امروز : شنبه, 02 شهریور 1398

منابع آزمون کارشناسی ارشد مهندسی نقشه برداری...

با توجه به تقاضای دوستان عزیز مبنی بر ارائه منابع آزمون کارشناسی ارشد، در این مطلب منابع مناسب جهت آمادگی این آزمون ارائه می گردد.

1-     موارد امتحانی آزمون،ضرائب و تعداد سؤالات هر بخش: آزمون 180 دقيقه، برای110 سؤال بدون استفاده از ماشين حساب طراحی شده:

 

 

دروس

تعداد سؤال

ضرايب

1

زبان تخصصی

30

1

2

رياضيات

20

1

3

فتوگرامتری

20

2

4

ژئودزی

20

2

5

نقشه برداری

20

1

 

در برخی سالهای گذشته سوالاتی از دروس GIS و سنجش از دور طرح گردیده ولی در حال حاضر این رویکرد عوض شده است.

 

2-     منابع پيشنهادی

زبان تخصصی: سوالات این بخش در دو بخش سوالات عمومی(10 سوال) و سوالات تخصصی(20 سوال)طرح می گردند. پيشنهاد اکثر قبول شدگان و اساتيد نقشه برداری برای اين بخش، مطالعه کتب تخصصی زبان اصلی می باشد. زيرا هم با لغات تخصصی و هم با مطالب تخصصی مربوطه آشنا می شويم. کتب زير برای اين منظور توصيه می شوند:

1- Geodesy The concepts  by:P. Vanicek & E. Krakiwsky (1986)

2- Photogrametry    by:E. M. Mikhaeil & M. Moffitt  (1980)

نکته اول: همچنین با توجه به سوالات طرح شده در چند ساله اخیر می توان فهمید که اکثر متن ها و لغات داده شده  در برگیرنده مطالبی در زمینه های GIS و سنجش از دور بصورت گسترده تر می باشد. از اینرو توصیه می گردد که داوطلبان عزیز مقالات و کتبی که در این زمینه را مورد توجه قرار دهند. در بخش دانلود کتابها ومقالات می توانید نمونه های از اسن کتب را بیابید.

نکته دوم: با توجه به این که زبان در کل یک توانائی می باشد، ازاینرو پیشنهاد می گردد که توانائی خود را در زمینه Vocabulary، Reading و Grammer با مطالعه کتبی همچون 504و 400 تافل بارنز  افزاسش دهند. بزودی لینک دانلود این منابع ارائه می گردد.

نکته سوم: استفاده از کتب فرهنگ لغات نقشه برداری که در سالهای اخير چاپ شده است نيز می توان برای اين منظور استفاده کرد. از جمله:

  • زبان فنی نقشه برداری (انتشارات سمت    مؤلف: مهندس مهدی مسيب زاده)
  • زبان تخصصی نقشه برداری (انتشارات سازمان نقشه برداری   مؤلف: مهندس شهامت)
  • فرهنگ مصور لغات نقشه برداری (انتشارات پيک مروا    مؤلف: مهندس مهدی ساعتی)
  • فرهنگ لغات ژئودزی و ژئوماتيک (انتشارت سازمان جغرافيايي    مؤلف: مهندس ابوذر جعفری)
  • فرهنگ لغات ژئوماتيک  (انتشارات نيکان کتاب    مؤلف: مهندس احسان محمدی)

رياضيات: سؤالات اين بخش در حد رياضی 1 و 2 ، معادلات و هندسه ديفرانسيل و رياضيات مهندسی بوده و برای اين منظور کتب و جزوات انتشارات پارسه، سری کتابهای دکتر عبدالله شیدفر(انتشارات دانشگاه علم و صنعت)،کتب تالیفی دکتر نیکوکار و حل تمرینات کتاب آپوستل(انتشارات جنگل) پیشنهاد می گردد.

 

فتوگرامتری: کتاب مبانی فتوگرامتری  ترجمه دکتر مجيد همراه (انتشارات دانشگاه خواجه نصير طوسی) و کتاب فتوگرامتری تحليلي تأليف دکتر جلال امينی (انتشارات سازمان نقشه برداری)، جزوات فتوگرامتری 1 تا 4 اساتيد محترم:  خانم شايسته ماهانی(فتوگرامتری 1و2)، دکتر عبادی(فتوگرامتری 4)، دکتر عزيزی(1و2و3)، دکتر ولدان زوج(فتوگرامتری 3)، دکتر سعيد صادقيان(فتوگرامتری 4)،  دکتر صمدزادگان(فتوگرامتری4).

                        

 

 

ژئودزی (دروس ژئودزی 1و2، نجوم ژئودزی، فيزيکال ژئودزی و ژئودزی ماهواره ای): ژئودزی و کارتوگرافی رياضی تأليف مهندس رستمی (انتشارات آزاده)، ژئودزی ماهواره ای تأليف مهندس شاهکار،  

جزوه ژئودزی 1 ترجمه دکتر نجفی، دکتر محمد علی رجبی، جزوه ژئودزی هندسی ترجمه دکتر محمد کريم، جزوه نجوم ژئودزی ترجمه دکتر محمد کریم و جزوه نجوم ژئودزی مهندس میرقاسمپور، جزوات فيزيکال ژئودزی: دکتر نجفی، مهندس به نبيان، دکتر صفری و اردلان ، جزوات ژئودزی ماهوراه ای: مهندس باعث، دکتر اردلان، جزوات ژئودزی 1و2 دکتر وثوقی، مهندس ناظريان و ...

 

نقشه برداری (نشامل دروس نقشه برداری 1و2، مسير، زيرزمينی ،ژئودتيک، سرشکنی وتئوری خطاها): کليه کتب نقشه برداری منتشر شده از جمله کتاب شمس نوبخت، مهندس ديانت خواه، مهندس عاصی، نقشه برداری مسير مهندس سليمانی(جلد اول و دوم) و ...

جزوات نقشه برداری ژئودتيک مهندس عسگريان، دکتر اردلان، مهندس به نبيان، مهندس مهرابی، جزوات نقشه برداری زير زمينی مهندس عظيم زاده مهندس اشراقی، مهندس نادر افشاری و مهندس رستمی، جزوات سرشکنی و تست دکتر روح الله کریمی، دکتر نجفی، دکتر اردلان، دکتر شريفی، مهندس مهرابی مهندس جباری سابق (کتاب سازمان نقشه برداری) و ...

3-    تستهای کنکورسالهای پیشین: معلومات بدون استفاده از روشهای تست زدن و آشنايي با تستهای سالهای قبل برای قبولی در کنکور کافی نيست. بطوريکه بيش از 50  درصد احتمال قبولی در کنکور را اين نکته به خود اختصاص می دهد. تستهای کنکور از سال 1375 در کتابهای زير منتشر شده و هر ساله تستها و جواب کنکور نقشه برداری منتشر می شوند. برای استفاده از اين تستها می توان به وبلاگها و وب سايتهای زير مراجعه نمود:

 

سعی بر ان شده که برخی از منابع جزوه ای فوق در قسمت دانلود جزوات قرار گیرد.

 

نویسنده:

نسخه اول: مهندس قاسم رستمی 1388

نسخه دوم: ژئوبوک 1392

 

نظرات  

+2 #1 mohammadrezanaimi 1393-07-01 16:02
یا سلام
من خیلی علاقه به نقشه برداری دارم
ولی متاسفانه نمی دونم از کجا شروع کنم و جه کتابی رو بخونم که درکش برام راحت باشه و در حال حاضر سرباز می باشم خواهش میکنم بهم جواب بدین که جه منابعی رو تهیه کنم که بتونم بخونم و در کش کنم
نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

511206
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3129
2576
18367
85850
33503
26196
511206
آی‌پی شما: 35.175.200.4
امروز: شنبه، 02 شهریور 1398 - ساعت: 22:06:31

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2019-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: