امروز : پنج شنبه, 31 خرداد 1397
پنج شنبه, 28 شهریور 1392 ساعت 15:22

معرفی رشته مهندسی ژئوماتیک(نقشه برداری)

نوشته شده توسط  م.رشیدیان
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهندسی نقشه‌برداری چگونه رشته ای است؟

نقشه‌برداری  یا ژئوانفورماتیک(که به اختصار ژئوماتیک گفته می شود) شاخه ای از ریاضیات کاربردی می باشد که ارتباط بسیار زیادی با هندسه، ریاضیات و علوم مرتبط باسطح زمین را داشته و به نوبه‎ای شاید بتوان آنرا "مهندسی هندسه زمین" نامید. طراحی و اجرای برنامه‌های عمرانی و مطالعات مربوط به زمین مستلزم وجود اطلاع دقیق مهندسی (مسطحاتی، ارتفاعی) به صورت نقشه‌های گوناگون (ترسیمی، رقومی، تصویری) از منطقه مورد نظر است. مجموعه مهندسی نقشه‌برداری پاسخگوی این نیازها به گونه‌ای هماهنگ با دیگر رشته‌های مهندسی است و هدف اصلی ان تربیت متخصصانی می باشد که آگاهی علمی کافی و مهارت فنی لازم در زمینه شاخه های مختلف نقشه‌برداری را داشته باشند. داوطلبان ورود به این رشته باید در ریاضیات و فیزیک توانائی بالائی را داشته باشند (جالب است که بدانید این رشته بیشترین ریاضی را در تمام رشته‌های مهندسی دارا می‌باشد با داشتن ۲۶واحد ریاضی در دانشگاه). علاوه بر این  علاقه‌مندی و آمادگی جسمی (برای کارهای صحرایی در برخی گرایشات) و تسلط کافی به سطوح عالی دانش برنامه نویسی یکی از نیازهای اساسی این رشته  در مقاطع عالی می باشد. بعضی دروس تخصصی این رشته عبارت‌اند از:

    * ژئودزی(دانش اندازه گیری شکل و ابعاد زمین در مقیاسهای بزرگ- نیازمند ریاضیات کاربردی، هندسه و فیزیک)

    * فتوگرامتری (نقشه‎برداری با استفاده از عکسهای هوایی- نیازمند ریاضیات کاربردی، هندسه و فیزیک)

    * سامانه اطلاعات مکانی (GIS)(توسعه سامانه های اطلاعات مکانی- نیازمند ریاضیات کاربردی، هندسه، برنامه نویسی کامپیوتر)

    * سنجش از دور (RS) (کار با تصاویر ماهواره ای- نیازمند ریاضیات کاربردی، هندسه و فیزیک)

    * نقشه‌برداری

    * هیدروگرافی(نقشه‌برداری آبها)

    *تئوری خطاها (شاخه از آمار و احتمالات که به بررسی مشاهدات و تحلیل خطاهای موجود در آنها می‎پردازد)

    * سرشکنی (شاخه‎ای از جبرخطی که به سرشکن کردن خطاهای اتفاقی مشاهدات و حل دستگاههای معادلات خطی با استفاده از روشهایی چون روشهای کمترین مربعات می‎پردازد)

    * کارتوگرافی

    * پروژه

    * کارآموزی.

 * راه سازی و مسیر

    

برخی دروس ریاضی که در دوره چهار ساله دانشگاه گذرانده می‌شود عبارتند از:

    * ریاضی پایه ۱ (۳ واحد)

    * ریاضی پایه ۲ (۳ واحد)

    * معادلات دیفرانسیل (۳ واحد)

    * محاسبات عددی (۲)

    * آمار و احتمالات مهندسی(۳ واحد)

    * تئوری خطاها (2 واحد)

    * ریاضی مهندسی (۳ واحد)

    * هندسه دیفرانسیل (۳ واحد)

    * جبرخطی (2 واحد)

    * سرشکنی (2 واحد)

 

بعضی توانایی‌های دانش‌آموختگان این رشته عبارت‌اند از: توانایی در انواع روشهای تعیین موقعیت و ناوبری همچون: روشهای تعیین موقعیت دقیق ماهواره‎ایGPS ، روشهای تعیین موقعیت نجومی، تهیه انواع نقشه‎ها ، راه اندازی و اجرای سامانه های اطلاعات مکانی، کارتوگرافی، مدیریت گروه‌های اجرایی در عملیات نقشه‌برداری، طرح و برنامه‌های سیستم نقشه، محاسبات و برنامه‌ریزی در زمینه‌های مختلف فنی نقشه‌برداری و ... می باشد. از انجا که زیربنای کلیه امور عمرانی، مهندسی نقشه برداری می باشد و با توجه به لزوم انجام دادن کارهای عمرانی، فارغ‌التحصیلان آن در مقاطع مختلف سریعا جذب بازار کار گردیده و با توجه به میزان تحصیلات و میزان تجربه کاری در بخشهای زمینی، دفتری و محاسبات، ، نظارت مدیریت و سرپرستی و سایر بخشها مشغول به کار گرفته می شوند. همچنین داوطلبان توجه داشته باشند که بخش عمده ای از مشاهدات و جمع اوری اطلاعات در شرایط محیط های باز (اغلب خارج از محیط شهر) صورت پذیرفته و ازاینرو علاقه شخصی و توانائی فیزیکی جهت اینگونه محیطها ضروری می نماید. این رشته مهندسی در مقاطع کارشناسی‎ارشد و دکتری به ۵ گرایش اصلی ذیل تقسیم می‎گردد: 

    * سامانه اطلاعات مکانی

    * سنجش از دور

    * فتوگرامتری

    * ژئودزی

    * هیدروگرافی

 

امکان ادامه تحصیل در گرایشهای فوق در داخل و خارج از کشور موجود است. از جمله جذابیتهای این رشته امکان تعامل و همکاری این رشته در زمینه‎های علمی و پژوهشی و اجرایی با تمامی رشته‎های مهندسی دیگر است و این به دلیل پایه کاملا هندسی و ریاضی این رشته مهندسی است که می‌تواند تمامی نیازهای هندسی سایر رشته‎ها را فراهم آورد.

سازمان نقشه‌برداری وزارت برنامه و بودجه، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، وزارت کشاورزی، سازمان هوا فضا، سازمان هواشناسی، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان حفاری و معادن، اداره جغرافیایـی ارتش، شهرداریها، سازمانهای ثبت و اسناد، مسکن و شهرسازی،  و بخش خصوصـی و غیره از جمله محلهای جذب فارغ‌التحصیلان این رشته‌است.

پایان مطلب.

 

بازدید 1733 بار آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 شهریور 1392 ساعت 22:22

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آمار بازدیدکنندگان سایت

1253261
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
120
576
4543
841036
25415
53615
1253261
آی‌پی شما: 54.224.255.17
امروز: پنج شنبه، 31 خرداد 1397 - ساعت: 06:03:57

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2015-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: