امروز : پنج شنبه, 31 خرداد 1397
جمعه, 18 مرداد 1392 ساعت 09:51

منابع اصلی تهیه داده های مکانی در GIS

نوشته شده توسط  م.رشیدیان
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 منابع تولید کننده اطلاعات مورد نیاز GIS  :

مهمترین منابع تهیه اطلاعات ورودی در سیستم های اطلاعات مکانی بشرح زیر می باشد.

١- نقشه برداری کلاسیک : علیرغم پیشرفتی که در زمینه های مختلف برداشت اطلاعات صورت گرفته است، هنوز هم قابل اتکاترین واصلی ترین منبع داده های GIS به وسیله نقشه برداری و کار میدانی بدست می آید، اما پیشرفت سایر روشها تا حد زیادی از حجم عملیات نقشه برداری کاسته است.

٢- تصاویر ماهواره ای و تکنیکهای سنجش از دور : داده های سنجش ازدور به دلیل یکپارچه و وسیع بودن، تنوع طیفی، تهیه پوشش های تکراری و ارزان بودن، در مقایسه با سایر روشها گردآوری اطلاعات از قابلیت های ویژه ای برخوردار است که امروزه عامل نخستین در مطالعه سطح زمین و عوامل تشکیل دهنده آن محسوب می شود. امکان رقومی بودن داده ها موجب شده است که سیستم های کامپیوتری بتوانند از این داده ها به طور مستقیم استفاده کنند و سیستم های اطلاعات مکانی و سیستم ها ی پردازش داده ها ماهواره ای با استفاده از این قابلیت طراحی و تهیه شده است .

٣- عکسهای هوایی و تکنیکهای فتوگرامتری : عکسهای هوایی تصویر کامل از تمام عوارض ظاهری است و به دلیل اینکه حاوی اطلاعات زیادی از زمین هستند به کمک آنها می توان بدون تماس و کار گسترده میدانی (خصوصاً در مناطق صعب العبور و دور افتاده ) به شناخت نسبتاً جامعی از منطقه مورد مطالعه دست یافت .

٤- سیستم تعیین موقعیت جهانی (GPS) :  GPS  یا سیستم مکان یابی جهانی، یک سیستم ناوگانی ماهواره است که از شبکه ای با ۲۴ ماهواره ساخته شده است. با توجه به اینکه GPS در هر شرایط آب و هوایی ودر هر جای دنیا، در ۲۴ ساعت شبانه روز قابل دسترسی است وهیچ حق اشتراک یا هزینه ای برای استفاده از GPS  وجود ندارد. از ابزارهای مهمیست که استفاده از داده های آن روز به روز در حال گسترش است. خصوصاً در جهت کنترل اطلاعات بدست آمده از روشهای دیگر. دریافت کننده ی GPS باسیگنالهایی که ازحداکثرسه ماهواره دریافت می کند، می تواند مسیر حرکت و مختصات دو بعدی (طول و عرض) موقعیت را محاسبه کند. با در نظر گرفتن چهار یا بیشتر ماهواره، دریافت کننده می تواند مختصات سه بعدی (طول، عرض، ارتفاع) مکان کاربر را مشخص کند. زمانی که مکان کاربر مشخص شد، GPS می تواند سایر اطلاعات نظیر : سرعت، مسیر، فاصله ی پیموده شده، فاصله تا مقصد، و... را محاسبه کند. این اطلاعات می تواند در سیستم اطلاعات  جغرافیایی مورد استفاده قرار گیرد .

                       

شكل١.سیستم تعیین موقعیت جهانی

5- میدانی بدست می آید. نقشه های موجود (دستی، چاپی یا در فرمتهای دیگر مانند cad) پس از رقومی کردن اصلی ترین اطلاعاتی است که مورد استفاده قرار می گیرد، علاوه بر نقشه ها سایر اطلاعات اسنادی مشخصات عوارض مانند جداول گزارشات تصاویر نیز از اطلاعات قابل توجه درGIS  است، ورود داده ها به یک سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) می تواند به اشکال، ثبت توسط صفحه کلید، هندسه مختصات، رقومی کردن دستی، اسکن کردن و وارد کردن فایل های رقومی موجود، صورت گیرد .

بازدید 1020 بار آخرین ویرایش در جمعه, 18 مرداد 1392 ساعت 16:51

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آمار بازدیدکنندگان سایت

1253311
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
170
576
4593
841036
25465
53615
1253311
آی‌پی شما: 54.224.255.17
امروز: پنج شنبه، 31 خرداد 1397 - ساعت: 06:03:08

طراحی شده توسط گروه ژئوبوک 2015-2013 ، تمامی حقوق مطالب متعلق به وبسایت ژئوبوک می باشد.

تماس با ما: